Разлика помеѓу преработките на „Кајмакчалан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 310 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Kaymakchalan-Serbian-Chapel.JPG|thumb|Спомен капелата од [[Битка на Кајмакчалан|Битката на Кајмакчалан]] во 1916 година.]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Кајмакчалан''' е врв во [[Македонија]] на планината [[Ниџе]]. Врвот се наоѓа на јужната граница од републиката и изнесува 2.521 метри<ref>{{цитирана книга|title=tatistički godišnik na SR Makedonija|publisher=Republički zavod za statistika|date=1978}}</ref>.
[[Податотека:Kaymakchalan-Serbian-Chapel.JPG|thumb|Српската спомен-капела на врвот.]]
 
'''Кајмакчалан''' е врв во [[Македонија]] на планината [[Ниџе]]. Врвот се наоѓа на јужната граница од републиката и изнесува 2.521 метри.
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Македонија-гео-никулец}}
[[Категорија:Врвови во Македонија]]
[[Категорија:Планински врвови]]
 
[[en:Kajmakčalan]]
 
[[nn:Kaimakkhalan]]
 
[[ru:Каймакчалан]]
 
[[sr:Кајмакчалан]]

Прегледник