Разлика помеѓу преработките на „Одисеја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Beginning Odyssey.svg|thumbnail|right|300px|Првата страница од поемата]]
'''Одисеја''' ([[грчки]]: ''Ὀδυσσεία'') е старогрчка епска поема, чиј автор се смета дека е Хомер.
 
== Опис==
[[Податотека:Beginning Odyssey.svg|thumbnail|right|300px|Првата страница од поемата]]
 
Тројанскиот период, освен периодот од Тројанската војна, го вклучува ѝ талкањето на Одисеј по светот. Ова е опишано во хомеровата Одисеја<ref name="HeliosTr">{{cite encyclopedia|title=Trojan War|encyclopedia=Encyclopaedia The Helios|year=1952}}</ref> The Trojan cycle also includes the adventures of the children of the Trojan generation (e.g. [[Orestes (mythology)|Orestes]] and [[Telemachus]]).Одисеја го опишува враќањето на Одисеј во родната му [[Итака]], по крајот на [[Тројанска војна|Тројанската војна]], како и случувањата со неговата сакана сопруга [[Пенелопа (митологија)|Пенелопа]] и неговиот син [[Телемах (митологија)|Телемах]], која и покрај толку години му останала верна на својот сопруг.
 

Прегледник