Разлика помеѓу преработките на „Законодавна власт“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Средување на статијата
 
(Средување на статијата)
'''Законодавната власт''' е доверена на еднодомното [[Собрание]], кое има 120 члена. Осумдесет и пет од нив се избираат со директно народно[[народ]]но гласање, 35 од листи на кандидати поднесени од [[Политичка партија|партиите]] врз основа на проценти добиени од севкупното гласање. Членовите служат со четири-годишни мандати. Последните избори за пратеници се одржаа на 18 октомври [[мандат]]и 1 ноември 1998 (следните се очекува да се одржат во јануари 2002). Собранието заседава во [[Скопје]] и во негова моќ е да изгласува амандмани[[амандман]]и на уставот[[устав]]от и да донесува закони[[закон]]и и [[Резолуција|резолуции]], ратификува меѓународни договори и тн.
Анонимен корисник

Прегледник