Квебек: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 53 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: hu:Québec)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=август 2010}}
'''Квебек''' ([[фр.]] ''Québec'') е провинција во [[Канада]]. Тој е најголемата провинција на Канада по површина, а втора по големина административна единица по територијата [[Нунавут]]. Според населението, Квебек е втора најнаселена провинција, при што најголемиот број од жителите живее покрај или близу до реката [[Сент Лоренс (река)|Сент Лоренс]]. Главен град е [[Вил д Квебек]] (Квебек Сити). Главнината од населението има француско потекло. Официјален јазик е [[француски јазик|францускиот]], а Квебек е единствената канадска провинција каде [[англиски јазик|англискиот]] не е официјален јазик на провинциско ниво. Во состав на Канада, Квебек влегува во [[1867]] година.
 
941.847

уредувања

Прегледник