Разлика помеѓу преработките на „Прекогниција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 14 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: nl:Proscopie)
с (Бот: козметички промени)
[[СликаПодатотека:Nostradamus by Cesar.jpg|right|thumb|За [[Нострадамус]] се велело дека има способност за прекогниција]]
'''Прекогниција''' (од [[латински]] præ-+cognitio, „да се знае претходно“) е форма на [[екстра-сензорна перцепција]] каде човекот добива информации по [[паранормално|паранормален]] пат за настаните пред да се случат.<ref>[http://parapsych.org/glossary_l_r.html#p Парапсихолошко здружение: Најчесто користени клучни зборови во парапсихологијата] (2006-12-24)</ref><ref>{{cite news | url=http://www.randi.org/encyclopedia/precognition.html | title=An Encyclopedia of Claims, Frauds, and Hoaxes of the Occult and Supernatural |publisher=St. Martin's Press | date= 1995 | first=James | last=Randi | accessdate = 2007-03-28}}</ref> Овој термин се смета за посебен случај на [[јасновидост]].
 
== Види исто така ==
{{Паранормално}}
* [[Парапсихологија]]
* [[Дежаву]]
* [[Соништа]]
 
 
== Референци ==
{{Reflist}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.esalenctr.org/display/confpage.cfm?confid=2&pageid=5&pgtype=1 Прекогниција и далечинско гледање - Дин Радин] (англиски)
* [http://www.csicop.org/genx/ganzfeld/index.html Најдобриот случај на ЕСП?]
941.847

уредувања

Прегледник