Сперматогенеза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нормална сперматогенеза, биопсија на тестисите.

Сперматогенеза е процесот на создавањето и созревањето на машките гамети - сперматозоиди. Тој се одвива во семените каналчиња на тестисите. Сперматозоидите се создаваат од клетките на герминативниот епител што ги обложува ѕидовите на каналчињата.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]