Софија Бренер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Софија Елизабет Бренер

Софија Елизабет Бренер, (29 април 1659 - 14 септември 1730), била шведска писателка, поетеса, феминистка и водителка на салон .

Наводи[уреди | уреди извор]