Сметан универзитет

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сметан универзитет (англиски: Deemed university или Deemed-to-be-university) е тип на акредитација за високообразовни институции во Индија, со која се доделува статусот на универзитет. Акредитациското тело е Секторот за високо образование при индиското Министерство за развој на човечкиот капитал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „University And Higher Education | Government of India, Ministry of Human Resource Development“. mhrd.gov.in. Посетено на 2020-06-21.