Смарагдна ластовичарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Смарагдна ластовичарка
Papilio palinurus.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Пеперутки
Семејство: Ластовичарки
Род: Ластовичарка
Вид: P. palinurus
Биномен назив
Papilio palinurus
Fabricius, 1787

Смарагдната ластовичарка (науч. Papilio palinurus) — пеперутка од фамилијата ластовичарки (Papilionidae) која живее главно во југоисточна Азија и една од мошне ретките зелени пеперутки. Се нарекува и „смарагден паун“ или „зеленопојасна паунска ластовичарка“.

Постојат неколку подвидови (од Бурма, Борнео, Индонезија, Нијас и Филипините).

Музејски примероци