Скапоцен скалар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скапоцен скалар
Черупка на скапоцен скалар
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Мекотели
Класа: Полжави
Семејство: Скалари
Род: Скалар
Вид: Скапоцен скалар
Научен назив
Epitonium scalare
(Линеј, 1758)

Скапоцениот скалар (лат. Epitonium scalare) е граблив или ектопаразитски вид на морски полжав со капак, од фамилијата Скалари.

Порано черупките на ова животно се сметале за исклучително ретки и држеле многу високи цени, но не и денес.

Школка[уреди | уреди извор]

Черупката има испапчени ребра наречени „кости“. Овие ребра се многу чести кај членовите на родот Скалари.

Черупката на овој вид расте до големина од 60 mm.[1]

Многу видови скалари имаат мошне убави черупки, интересни по нивнот физички состав. Овој вид е особено забележителен, делумно бидејќи е доста поголем од другите видови од тој род, но и поради тоа што свиоците не му се допираат меѓусебно, туку черупката се држи во целина само со помош на добро развиените ребра (кости).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Epitonium scalare (Линеј, 1758) Скапоцен скалар“. Џексонвилски школкарски клуб, проверено: 12 март 2010.

Литература[уреди | уреди извор]

Dance, S. Peter, 1969, Rare Shells, University of California Press. 128 стр, 24 илуст. во боја, ISBN 0571082173 / 9780571082179 / 0-571-08217-3