Синагога Менахем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Синагога Менахем
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
ПрипадностЈудаизам
Осветен1837
Архитектонски опис
Архитектонски типсинагога

Синагогата Менахем (хебрејски :?) е еврејски храм кој се наоѓа во еврејската населба во Ерусалим, Израел. Овој објект бил изграден околу 1837 година.