Сили (група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сили (група)
ПотеклоИсточен Берлин, Источна Германија
ЖанровиРок
Период на активност1977–1996
2005–present
ИздавачиBMG (Amiga)
Мреж. местоsilly.de
Членови
Ана Лос
Уве Хасбекер
Рудигер (Ритчи) Бартон
Ханс-Јурген (Јацки) Резничек
Поранешни членови
Тамара Данз
Херберт Јунк
Томас Фриџшинг
Матијас Шрам
Михаел Мике Шафмајер
Урлих Ман
Манфред Кусно

Силигермански рок-бенд. Основан во Источна Германија во 1977 година, Сили бил еден од најпопуларните музички акти во земјата и бил добро познат по својата харизматична главна пејачка Тамара Данц. Нејзината смрт во 1996 година ја завршила кариерата за снимање на групата по 18 години. Во 2005 година преживеаните членови започнале да настапуваат како Сили, прво со неколку гостински пејачи, пред да ја изберат глумицата Ана Лоос да го замени Данц. Првиот албум со новата постава, Алес Рот, станал најуспешен до денес на групата, достигнувајќи го бројот 3 на германските топ листи во 2010 година.

Историја на бендот[уреди | уреди извор]