Силен (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Силен бил фригиски бог, татко на сатирите и хранител на Бакх. Тој бил претставуван како ќелав, секогаш пијан, држејќи мев со вино под пазувите и како јава на магаре.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 114.