Сењавинови Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на островите.

Сењавиновите Острови се островска група во Микронезија. Островите ги опфаќаат главниот остров Понпеј и атолите Ант и Пакин.

Историја[уреди | уреди извор]

За Европејците островите ги открил Педро Фернандес де Кирос.[1] Во 1828 рускиот морепловец Фјодор Литке ги именувал островите во чест на Дмитриј Сењавин.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „History - Quirós“. Архивирано од изворникот на 2009-04-17. Посетено на 2012-04-09.
  2. „History - Litke“. Архивирано од изворникот на 2009-04-17. Посетено на 2012-04-09.

Координати: 6°50′N 158°08′E / 6.833° СГШ; 158.133° ИГД / 6.833; 158.133

Поврзано[уреди | уреди извор]