Ант (атол)

Координати: 6°46′34″N 157°57′40″E / 6.776° СГШ; 157.961° ИГД / 6.776; 157.961
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на Ант.

Ант е мал атол во сојузната држава Понпеј во Микронезија. Атолот се наоѓа западно од островот Понпеј. Заедно со атолот Пакин се формираат островите Сенјавин.[1] Ант е популарно место за туризам, поточно за нуркање. Денес атолот не е населен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bendure, G. & Friary, N. (1988) Micronesia:A travel survival kit. South Yarra, VIC: Lonely Planet

6°46′34″N 157°57′40″E / 6.776° СГШ; 157.961° ИГД / 6.776; 157.961