Селничка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селничка Река
Местоположба
Физички особености
Особености на сливот

Селничка Река, се наоѓа во пределот на Пијанец, североисточно од Делчево до границата со Бугарија. Поминува низ селото Селник и се влева во десната страна на реката Брегалница. Во долниот тек се вика Очипалска Река.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 65. ISBN 978-9989-2117-6-8.