Сеизмичка зона

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во сеизмологијата, сеизмичката зона или сеизмичкиот појас е област на сеизмичност што потенцијално ја дели заедничката причина. Може да биде и регион на картата за која се претпоставува заедничка стапка на сеизмичност со цел да се пресметаат веројатните движења на земјата. Застарена дефиниција е регион на карта во кој е потребно заедничко ниво на сеизмички дизајн.[1]

Тип на сеизмичка зона е Вадатиово-Бениофовата зона што одговара на надолната плоча во зоната на субдукција.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од портали или документи од Геолошки топографски институт на САД (USGS). (англиски)

  1. „What is a seismic zone, or seismic hazard zone? Where can I find information on seismic zones 0, 1, 2, 3, or 4? What seismic zone is location X in?“. United States Geological Survey. Посетено на 28 февруару 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Benioff zone (seismic belt) – Britannica Online Encyclopedia“. Britannica.com. Посетено на 28 февруари 2021.