Север до Вога

Од Википедија — слободната енциклопедија
Север до Вога
Sever do Vouga
општина
Sever do Vouga.jpg
Знаме на Север до ВогаГрб на Север до Вога
LocalSeverDoVouga.svg
Земја Португалија
ОбластЦентарен регион
Меѓуопшт. заедницаАвеиро
ОкругАвеиро
Околии7
Управа
 • ПретседателПедро Амадеу Лобо
Површина
 • Вкупна129,88 км2 (5,015 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно12.356
 • Густина0,95/км2 (2,5/ми2)
Часовен појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Координати40°44′N 8°22′W / 40.733° СГШ; 8.367° ЗГД / 40.733; -8.367Координати: 40°44′N 8°22′W / 40.733° СГШ; 8.367° ЗГД / 40.733; -8.367
Мреж. местоwww.cm-sever.pt

Север до Вога (португалски: Sever do Vouga) — град и општина во Централниот регион, Португалија. Населението во 2011 година изнесувало 12.356 жители, на површина од 129,88 км2.