Прејди на содржината

Северноатлантски леден кит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северноатлански леден кит[1]
Мајка со младенче
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Cetacea
Семејство: Balaenidae
Род: Eubalaena
Вид: E. glacialis
(Müller, 1776)
Научен назив
Eubalaena glacialis
Распространетост
Синоними
  • biscayensis (Eschricht, 1860)
  • nordcaper (Lacépède, 1804)

Северноатлантски леден кит (Eubalaena glacialis) — еден од првите видови китови што се ловеа во комерцијални цели, а денес е еден од најкритично загрозените видови. Вкупниот број на овие животни денес изнесува околу 500 единки. Тој има темносино-црна боја, освен белите траги на стомакот, изразено свиена уста, а долната челуст има облик на голема лопата. Главата му е покриена со карактеристични делови со тврда, посветла кожа (калосити). Овие калосити им помагаат на научниците во препознавањето на единките. Како и сите китови усани, тој се храни со процедување на храната од морската вода. За таа цел ги употребува ресите, рожните плочки како четка што висат од горната челуст. Северноатлантските ледени китови се хранат на поголеми географски ширини, но во текот на размножување се селат во потоплите води. Речиси идентичниот вид, јужниот леден кит, живее на јужната полутопка. Наспроти двојникот од северот, бројот на јужниот леден кит постепено се зголемува. Денес има околу 5,000 единки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mead, J.G.; Brownell, R. L. Jr. (2005). „Order Cetacea“. Во Wilson, D.E.; Reeder, D.M (уред.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd. изд.). Johns Hopkins University Press. стр. 723–743. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494.
  2. Eubalaena glacialis. IUCN Red List. Version 2009.1. International Union for Conservation of Nature. 2008. Посетено на 22 August 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]