Сеад Џигал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сеад Џигал (албански: Sead Xhigal; Скопје, 1975) е познат македонски комуниколог[1].

Биографија[уреди | уреди извор]

Џигал е роден 1975 година во Скопје, каде и ги поминал сите степени на образованието. Завшил студии по филологија на факултетот „Блаже Конески” во Скопје на катедрата за Македонски и јужнословенски јазици со изборна доквалификација филолог по албански јазик и книжевност. Од 2003 бил на магистерски студии по комуникации при ИСППИ во Скопје. Проучувањата во комуникациската наука ги фокусира на популарната култура, новите медиуми и пропагандата. Во своите есеи, Џигал ги допира темите од сферата на културологијата, медиумите, современото живеење и социјално еволуирање на човекот и на неговата свест. Основач на Центарот за нови медиуми[2].

Библиографија[уреди | уреди извор]

Џигал има издадено две книги збирки културолошки едеи во 2002 година и издал текстови во неколку списанија во земјата и надвор од неа (Lettre Iнternational, Наше писмо, Блесок, Културен живот, Разгледи, Balcanis…).

  • Културолошки записи“, Македонска книга, Скопје

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. П., Н. "Изданија "Културолошки записи" од Сеад Џигал". Утрински Весник. Посетено на 2009-11-27.
  2. "ЗА НАС - ЦЕНТАР ЗА НОВИ МЕДИУМИ". Центар за нови медиуми. Посетено на 2009-11-27.