Прејди на содржината

Светски ден на емоџи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светскиот ден на емоџи e неслужбен празник кој се прославува на 17ти јули.[1][2] Денот се смета за „глобална прослава на емоџи“.[1] Првпат е одбележан во 2014 година,[3] а во 2015 година овој поим бил најчесто употебуваната фраза на Твитер на 17 јули 2015 година.[4] Празникот бил прогласен од страна на Џереми Берџ,[5] основачот на лондонската Емоџипедија.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „📅 World Emoji Day — July 17, 2020“. World Emoji Day (англиски). Посетено на 2020-07-17.
  2. „For World Emoji Day, Twitter reveals the most popular emoji around the globe“. www.cbsnews.com (англиски). Посетено на 2020-07-17.
  3. „Twitter reveals Canada's favourite emojis in honour of World Emoji Day“. thestar.com (англиски). 2016-07-17. Посетено на 2020-07-17.
  4. „World Emoji Day: Why It Falls on July 17“. NBC New York (англиски). Посетено на 2020-07-17.
  5. David, Javier E. (2016-07-17). „World Emoji Day finds its place on a packed calendar of holidays“. CNBC (англиски). Посетено на 2020-07-17.
  6. Deighan, Emma O'Neill (2015-07-17). „It's World Emoji Day, how will you celebrate?“. belfastlive. Посетено на 2020-07-17.