Емоџипедија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Емоџипедија (англиски: Emojipedia) е прирачно мрежно место за емоџи.[1] Таа ги документира значењето и употребата на емоџи[2] во Уникод стандардите. Емоџипедија исто така објавува статии и одржува алатки за следење на нови емоџи, промени во дизајнот и трендови на употреба.[3]

Емоџипедија е член со право на глас во Уникод конзорциумот[4] и се смета за „број еден прирачник за емоџи во светот.“[5]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Did you really mean to say that?“. www.smartling.com. Посетено на 2020-07-17.
  2. „More Unicode Emoji Glyph changes“ (PDF). Unicode. Посетено на 2020-07-17.
  3. Seward, Zachary M. „Microsoft is the only tech company daring enough to support the middle finger emoji“. Quartz (англиски). Посетено на 2020-07-17.
  4. „Unicode Members“. www.unicode.org. Посетено на 2020-07-17.
  5. „8 commonly confused emoji and what they really mean“. Metro (англиски). 2016-04-15. Посетено на 2020-07-17.