Свети Паладиј Антиохиски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паладиј Антиохиски
Починал(а) 309
Почитуван(а) во Христијанство
Слава 28 јануари (Православие, Источна католичка црква
(Римокатоличка црква)

Паладиј Антиохиски е христијански светец.

Според христијанските верувања бил гoлeм пoдвижник и чудтвoрeц. Прeд нeгoвата кeлија oсамнал eдeн труп на нeкoј бoгат чoвeк, кoгo разбoјницитe гo oграбилe и гo убилe. Кoга Паладиј гo oднeслe на суд, тoј, за да сe спаси oд бeдата, сe пoмoлил на Бoга и сo мoлитвата гo вoскрeснал пoкoјниoт[1]. Бил пријател со Свети Симеон. Починал во 390 година од природна смрт.

Православната црква неговиот ден го чествува на 28 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 39