Света вода „Топлец“

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 41°44′35.18″N 20°40′24.39″E / 41.7431056° СГШ; 20.6734417° ИГД / 41.7431056; 20.6734417

Поглед на објектот

Топлец — верски комплекс во близина на горнореканското село Ничпур, сместено непосредно на левиот брег од реката Радика.

Историја[уреди | уреди извор]

Од металната плоча до влезот во објектот може да се забележи 2007 година, но тоа е веројатно годината на поставување на плочата. Таа исто така открива дека речната вода покрај комплексот се верува дека е света.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Комплексот се состои од објект со шестаголна основа, која е изградена од камен и е покриена со лимен кров. Влезот во објектот претставува отвор на една од страните, а од неговата десна страна има метална плоча со натпис за комплексот. Внатрешноста на објектот наликува на моливен простор, а неговите ѕидови се обоени во бела боја.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]