Свајам-багаван

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Свајам-багаван е самиот врховен и персонален Бог, кој ги поседува сите шест раскоши или баги во потполност: слава, среќа, убавина,моќ,богатство и одвоеност.