Саша Петровиќ (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саша Петровиќ
Лични информации
Целосно име Саша Петровиќ
Положба Голман

Саша Петровиќ ( Serbian Cyrillic , роден на 31 декември 1966 година) е црногорски фудбалски менаџер и поранешен голман.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Откако играше за ОФК Титоград, тој се пресели во ФК Будуќност Подгорица каде играше скоро една деценија, како единствен исклучок како позајмица во ФК Сутјеска Никшиќ . Следно играше две сезони со ОФК Београд . Во 1996 година, тој ќе потпише со друг јужнокорејски клуб, Џеонам Драгонс од К Лига . Во 1997 година, тој ќе игра една сезона во шпанскиот клуб од втората лига Елче ЦФ, пред да се врати во ОФК во 1998-99. Ја заврши својата кариера играјќи повторно со Шандонг до 2000 година, како тренер на српскиот менаџер Слободан Сантрач .

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Тој одигра еден натпревар за репрезентацијата на СР Југославија на 28 јануари 1998 година, во пријателски натпревар против Тунис, со победа од 3-0.[1] Тој влезе како доцна замена за Драгоје Лековиќ .[2]

Менаџерска кариера[уреди | уреди извор]

Во август 2015 година, тој стана помошник менаџер на Миодраг Божовиќ во српската Суперлига, за Црвена звезда во Белград .[3]

Почести[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

 • Шандонг inanинан Таишан / Шандонг Луненг [4]
  • Кинеска лига iaиа-А : 1999 година
  • Кинески ФА куп : 1995, 1999 година
 • Чунам змејови
  • Корејски ФА куп : 1997 година

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. Petrovic&period=19981998 Match report[мртва врска] at Reprezentacija.rs
 2. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 2020-10-03.
 3. Saša Petrović Архивирано на 4 март 2016 г. at Red Star Belgrade official website, retrieved 13-8-2015
 4. „Petrović, Saša“. National-football-teams.com. 2019-08-29. Посетено на 2019-08-29.

Надворешни извори[уреди | уреди извор]