Сатору Јамагиши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Сатору Јамагиши
Satoru Yamagishi.jpg
Лични податоци
Роден на 3 мај 1983 (1983-05-03) (39 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Oita Trinita
Број 16
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2007 JEF United Chiba
2008–2009 Kawasaki Frontale
2010–2015 Sanfrecce Hiroshima
2016– Oita Trinita
Репрезентација
2006–2008 Јапонија Јапонија 11 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Сатору Јамагиши (роден 3 мај 1983) — јапонски фудбалер.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2006 3 0
2007 5 0
2008 3 0
Вкупно 11 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]