Саријар (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саријар
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворКонечка Планина

Саријар — рекичка во северниот дел на Конечка Планина, во пределот на Сландол, лево од реката Брегалница и југоисточно од селото Бекирлија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 62. ISBN 978-9989-2117-6-8.