Сариса Параос

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сариса Параосмакедонски историчар од Бугарија. Како долгогодишен соработник и член на редакцијата на весникот “Народна Волја“ има објавувано бројни написи за историјата на Македонија и македонскиот народ. Автор е на книгите: “Псевдословенската школа на Симеон во Преслав“, “Мала христоматија по македонизам“, “Македонско-византиски сојуз“ и “Вистината за Кирил и Методиј и нивната азбука“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]