Сапарева Бањa

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сапарева Бањa
Сапарева баня
град
Сапарева бања и вештачки гејзер
Сапарева бања и вештачки гејзер
Сапарева Бањa is located in Бугарија
Сапарева Бањa
Сапарева Бањa
Местоположба на Сапарева Бањa во Бугарија
Координати: 42°17′14.71″N 23°15′31.89″E / 42.2874194° СГШ; 23.2588583° ИГД / 42.2874194; 23.2588583Координати: 42°17′14.71″N 23°15′31.89″E / 42.2874194° СГШ; 23.2588583° ИГД / 42.2874194; 23.2588583
ЗемјаБугарија
ОбластЌустендил
ОпштинаСапарева Бањa
Управа
 • ГрадоначалникКалин Гелев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна79,72 км2 (30,78 ми2)
Надм. вис.&10000000000000757000000757 м
Население (2022)
 • Вкупно3,950
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2650
Повик. бр.+359 0707
Мреж. местоsaparevabanya.bg

Сапарева Бањa (бугарски: Сапарева баня) — град во Западна Бугарија, административен центар на општината Сапарева Бањa во Ќустендилската Област. Има население од околу 3.950 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на 75 километри југозападно од Софија и на 56 километри од регионалниот центар Ќустендил. Во околината на градот има топли минерални извори. Во един од нив е измерена температура на водата од 103°C, која се смета дека е најжежок во Бугарија.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во антиката најстарото познато име на градот е Германеја, кој се наоѓал на територијата на денешниот град Сапарева Бања.[3] Тракиското име на античката населба останало непроменето низ вековите, а денес е зачувано во името на блиската река Џерман. Во 3 век, Германеја била еден од важните центри на провинцијата Внатрешна Дакија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. „Гейзерът-фонтан", публикувано: 28.11.2019
  3. Прокопии Кесарийски, „За войните“, ІІІ, 11, 21: Германея, която лежи между Тракия и Илирия (Γερμανία, ἣ Θρᾳκῶν τε καὶ Ἰλλυριῶν μεταξὺ κεῖται); „За строежите“, ІV, 1, 31: крепостните стени на Гермае и Пауталия (Γερμαῆς τε καὶ Παυταλείας τὰ τείχη); Константин VII Багренородни, „За темите“, 56, 6: Германос (Γερμανός).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]