Сан Симеон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сан Симеон (шпан. San Simeon) е нездружено место на тихоокеанското крајбрежје во грофовијата Сан Луис Обиспо во Калифорнија, САД. Местото се наоѓа на пол пат Лос Анџелес и Сан Франциско, раздалечено околу 370 km од обете. Главна знаменитост во подрачјето е Херстовиот замок изграден од Вилјам Рандолф Херст во раниот XX век кој сега е туристичка атракција. Во праисторијата ова на подрачје живеел народот Чумаши, кои тука се доселиле во периодот околу 10.000 до 11.000 години п.н.е. Од овој период во месноста е останат локалитет на големо село кај потокот Моро.[1]

Геологија[уреди | уреди извор]

Под „Сан Симеон“ се подразбираат и геолошките структури на поширокото подрачје, особено елементи од крајбрежните релјефни форми од периодот Јура, како и офиолитните минерални образи во овој регион.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. C.Michael Hogan (2008) Morro Creek, The Megalithic Portal, уредн. A. Burnham [1]
  2. James E. Wright, John W. Shervais (2008) Ophiolites, Arcs, and Batholiths: A Tribute to Cliff Hopson, Geological Society of America, ISBN 0-8137-2438-4, 572 страници

Надворешни врски[уреди | уреди извор]