Прејди на содржината

Сантај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на Сантај во рамките на покраината Сиечуан во Кина

Сантај (кин. 三台县) е околија во градот Мјенјанг, во покраината Сечуан, Кина.

Зафаќа површина од 2.660 км² и населен е со густина од 553 жит/км². Населението брои 1.470.000 жители.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]