Сансуси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Палатата Сануси

Сансуси (француски: sans souci, "Без грижи") — познатата Рококо палата изградена во периодот 1745-1747, во близина на градот Потсдам, во Германија. Зградата била направена од Фридрих Велики, кралот на Прусија и лично дадел предлози за време на изградбата. Архитектот бил Георг Венцлаус фон Кнобелсдорф.

Палатата Сансуси се гледала во Версај, но е многу помала и поинтимна, замислена како место за одмор за кралскиот празник. Позната била за терасирани градини, пластеници и мали замислени објекти (фонтани, кинески кули, храм на пријателство).

Филозофот Волтер честопати ја посетил палатата. Една од собите го носела неговото име.

Телото на Фридрих Велики бил погребано во паркот на овој замок во 1990 година, како што била неговата желба.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]