Салцбергеров Залив

Координати: 77°0′S 152°0′W / 77.000° ЈГШ; 152.000° ЗГД / -77.000; -152.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Салцб. Зал. во рамките на Антарктик
Салцб. Зал.
Местоположба на Антарктикот
Салцбергеровиот Залив на карта

Салбергеров Залив (англиски: Sulzberger Bay) — залив помеѓу островите Фишер и Волмер, долж брегот на Земјата на Кралот Едвард VII. Откриен е од експедицијата на Ричард Берд на 5 декември 1929 г., и наречен по Артур Х. Салцбергер, издавач на „Њујорк тајмс“ и поддржувач на експедициите од 1928–1930 и 1933–1935 г.[1]

Заливот ја вдлабнува предницата на Салцбергеровиот Леден Гребен (77°S 148°W / 77° ЈГШ; 148° ЗГД / -77; -148). Има димензии од 137 на 80 км и се граничи со брегот на Земјата на Мери Берд, меѓу полуостровот Едвард VII и Гестовиот Полуостров. Гребенот е забележан и грубо искартиран од Бердовата антарктичка експедиција (1928–1930).[2]

Салцбергервата Котлина (77°00′S 152°30′W / 77° ЈГШ; 152.5° ЗГД / -77; -152.5) е подводна котлина во средиштето на Росовиот Леден Гребен наречен во врска со Салцбергеровиот Залив.[3]

Образување на санти[уреди | уреди извор]

Од гребенот се одвоиле санти во 2011 г., еден ден по земјотресот во Тохоку и неговото цунами. Ова цепење на мразот се должи на цунамито кое допатувало до гребенот, 13.600 км2 од епицентарот на земјотресот. Главната санта имала површина колку островот Менхетн. Вкупната површина на сите отцепени санти изнесува 125 км2. Овој дел од гребенот се нема поместено уште од 1946 г.[4][5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Салцбергеров Залив — Информативен систем за географски имиња (GNIS) на Геолошкиот топографски институт на САД (англиски)
  2. Салцбергеров Леден Гребен — Информативен систем за географски имиња (GNIS) на Геолошкиот топографски институт на САД (англиски)
  3. Салцбергерова Котлина — Информативен систем за географски имиња (GNIS) на Геолошкиот топографски институт на САД (англиски)
  4. "Japan Tsunami Broke Huge Icebergs Off Antarctica", Livescience.com, August 8, 2011
  5. Brunt, Kelly M.; Emile A. Okal; Douglas R. MacAyeal (27 април 2011). „Antarctic ice-shelf calving triggered by the Honshu (Japan)“ (PDF). Journal of Glaciology. 57 (205): 785–788. doi:10.3189/002214311798043681. Посетено на 30 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

77°0′S 152°0′W / 77.000° ЈГШ; 152.000° ЗГД / -77.000; -152.000