Салиха султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Салиха султан
Роден(а) Александра
1680
Цариград
Починал(а) 1739
Цариград
Почивалиште Јени џамија
Познат(а) по Валиде султан
Вера Православие, подоцна ислам
Сопружник Мустафа II
Деца Махмуд I

Салиха султан (1680–1739) била Хасеки султан на османлискиот султан Мустафа II и мајка на Махмуд I[1].

Наводи[уреди | уреди извор]