Салахудин Ајуби џамија (Лабуништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Салахудин Ајуби

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°16′12.34″N 20°36′6.65″E / 41.2700944° СГШ; 20.6018472° ИГД / 41.2700944; 20.6018472
Место Лабуништа
Изградена 2009
Архитектура
Минариња 2

Салахудин Ајуби џамија (Лабуништа) — една од трите џамии во селото Лабуништа, во Општина Струга, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во маалото Краста.

Историја[уреди | уреди извор]

Била подигната во 2009 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]