Сакаоански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сакаоански јазик
Застапен воВануату
ПодрачјеБиг Беј, Остров Еспириту Санто
Говорници4,000  (2001)e18
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3sku

Сакаоански јазик или само сакао - океански јазик, дел од групата на малајско-полинезиски јазици од семејството на австронезиски јазици.

Име[уреди | уреди извор]

Сакао/ сакаоански е име кое се користи од странци, односно не е матичен назив. Името потекнува од островот Сакао, островче кое се наоѓа североисточно од Еспириту Санто во Вануату. Сакаоанците го именуваат јазикот различно, зависно од дијалектите.

Фонологија[уреди | уреди извор]

Јазикот поминал низ значајни фонолошки промени и така не е многу сличен со останатите околни јазици.

самогласки
предни
незаоблени
предни
заоблени
задни
заоблени
затворени i y u
close mid e ø o
отворени средни ɛ œ ɔ
отворени a ɒ
Согласки
лабијални алвеоларни непчени веларни грлени
носни m n ŋ
експлозивни p t k
фрикативни β s ð ɣ h
вевни ɾ
безвучни вевни
апроксимантни w l j

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Guy, Jacques, On the origins of the Sakao vowel system (New Hebrides), Journal of the Polynesian Society 86, 1977, 97-103.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]