Јужноокеански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јужноокеански јазици
Географска
распространетост:
Тихи Океан
Класификација:австронезиски
Гранки:
Oceanic languages mk.svg
  Јужноокеански јазици

Јужноокеанските јазици се дел од океанските јазици од семејството на малајско-полинезиски јазици. Оваа јазична подгрупа била предложена од Линч, Рос и Кроули во 2002 година. Оваа група на јазици е направена според одредени врски меѓу јазиците, а не како стандардна јазична фамилија.

Класификација[уреди | уреди извор]

Базата на основни автронезиски зборови целосно ја поддржала класификацијата на група[1]

 • Новокаледониско-лојални јазици
  • новокаледониски јазици
  • лојални јазици
 • Вануатски јазици
  • јужновануатски јазици
  • северновантуатски јазици

Линч (1995) ги групирал јазициве на следниов начин:[2]

Оваа организација е малку импресионистичка. Нејадрените групи се класифицираат како северновануатски јазици, но тоа е географска класификација без дефинирани карактеристики. Кларк (2009) дава малку поразлична класификација на јужноокеанските јазици:

северно-централни вануатски јазици

Јужновануатските и новокаледониските не се вклучени во оваа класификација.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Austronesian Basic Vocabulary Database
 2. Lynch, Ross, & Crowley (2002:112)

Поврзано[уреди | уреди извор]