Саван (Гренадини)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саван
Географија
МестоКарипско Море
Координати12°48′25″N 61°12′38″W / 12.80694° СГШ; 61.21056° ЗГД / 12.80694; -61.21056 (Savan)Координати: 12°48′25″N 61°12′38″W / 12.80694° СГШ; 61.21056° ЗГД / 12.80694; -61.21056 (Savan)
Површина0,11 км2
Управување
Дополнителни податоци
Часовен појас

Резерват за дивиот жив свет Саван
МСЗП —живеалиште/подрачје под управа со видови)
Површина10,5 km2 (4,1 sq mi)
Воспоставен(а)1987
Мрежна страницаSavan Island in Saint Vincent and the Grenadines


Саван (англиски: Savan) или Голем Саван (Big Savan) е ненаселен остров во Гренадините. Островот припаѓа на островската држава Свети Винцент и Гренадини и се наоѓа на околу пет километри југозападно од островот Мустик.[1]

Островот Саван се протега од север кон југ со полумесечен отвор кон запад. Постојат неколку гребени и на север островот продолжува со некои карпи. Покрај островот Саван има и две мали островчина именувани како Литл Саван и Саван Рок.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Savan Island in Saint Vincent and the Grenadines“. Архивирано од изворникот на 2019-04-18.

Поврзано[уреди | уреди извор]