Прејди на содржината

Саат-кула (Ботевград)

Координати: 42°54′25″N 23°47′31″E / 42.906944° СГШ; 23.791944° ИГД / 42.906944; 23.791944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Саат-кула, Ботевграад
Саат-кулата во Ботевград
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Општи податоци
ВидСаат-кула
МестоБотевград, Бугарија
Координати42°54′25″N 23°47′31″E / 42.906944° СГШ; 23.791944° ИГД / 42.906944; 23.791944
Завршена1866
Висина30 метарs (98 ст)
Проектирање и изградба
АрхитектВуно Марков

Саат-кулата во Ботевград (бугарски: Часовниковата кула в Ботевград) е симбол на градот Ботевград и дел од „100 туристички места во Бугарија“.

Историја

[уреди | уреди извор]
Саат-кулата на грбот на Ботевград.
Саат-кулата на грбот на Ботевград.

Саат-кулата била изградена во 1866 година, по предлог на Мидхат-паша, а го изградил мајсторот Вуно Марков од Врачеш Механизмот на часовникот го иразботил Генчо Наков, а ѕвоното било дело на мајсторот Лазар Димитров од Банско.[1]

На почетокот, на врвот од кулата имало мала дрвена куќа, од која излегувала мала фигура со фес на главата. По ослободувањето од Турците, фигурата била отстранета како турски симбол.

Во 1924 година, центарот на заедницата бил покрај кулата, а подоцна крај кулата било посадено дрво. Дрвото пораснало речиси во висина на кулата, и секоја година било украсувано како божиќно дрво. Но, според мислењето на некои стручњаци, корењата на дрвото можеле да ја урнат кулата.

Во текот на своето постоење, саат-кулата како споменик на културата претрпел бројни поправки, реставрации и други активности. Механизмот на саат-кулата бил обновен, така што денес кулата го отчукува секој поминат саат.

  1. Vlajkova, Simeonka (2000). Botevgrad prez godinite, čast 1. Botevgrad. str. 67.