Прејди на содржината

СОКО

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соко
ДејностAerospace
ПретходникИкарус
Основано1950 (1950)
Распуштенорани 1990ти
Седиште,

Соко (српскохрватска кирилица: Соко, во превод Сокол) била југословенски производител на авиони со седиште во Мостар, СР Босна и Херцеговина. Компанијата била одговорна за производство на многу воени авиони за Југословенските воздушни сили.[1]

Авиони[уреди | уреди извор]

Soko J-22
Модел Прв лет Број на произведени летала
Soko 522 1955 ~110
Soko WS-55 38[2][б 1]
Soko J-20 Kraguj 1962 43
Soko J-21 Jastreb 1965 224
Soko J-22 Orao 1974 ~133[3]
Soko G-2 Galeb 1961 248
Soko G-4 Super Galeb 1978 85
Soko Gazelle 132
Novi Avion N/A 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wragg, David W. (1973). A Dictionary of Aviation (first. изд.). Osprey. стр. 245. ISBN 9780850451634.
  2. „FA Soko S-55 Mk.V“. Ministry of Defense of the Republic of Serbia. Архивирано од изворникот на 23 April 2021. Посетено на 10 April 2022.
  3. Jackson, Paul, уред. (1995). Jane's All the World's Aircraft, 1995-96. Coulsdon, Surrey: Jane's Information Group. стр. 207. ISBN 0-7106-1262-1. Посетено на 10 April 2022.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.