Руговска Клисура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клисура Ругова

Руговската Клисура (албански: Gryka e Rugovës) е 25 километри долга клисура во Косово. Се наоѓа во планинскиот венец Проклетие на границата со Црна Гора. Градот Пеќ се наоѓа на влезот во клисурата. Ова клисура е една од најпознатите туристички места во Република Косово.

Патот Пеќ-Чакор

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]