Прејди на содржината

Руандско-рундиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Руандско-рундиски јазик
Застапен воРуанда, Бурунди, Уганда, ДР Конго, Танзанија
Говорници14–18 милиони  
Јазично семејство
Дијалекти
Статус
Службен воРуанда, Бурунди
Јазични кодови
ISO 639-3

Руандско-рундски јазикбанту-јазик, кој има две стандардизирани облици и всушност претставува дијасистем во Централна Африка. Двете стандардизирани облици на овој јазик се руанда и рунди, од кои првиот е службен јазик во Руанда, а вториот е службен јазик во Бурунди. Овие јазици се зборуваат во Руанда, Бурунди, но и во делови од ДР Конго, Уганда и Танзанија. Односот на овие јазици е сличен со односот на српски со хрватски или чешки со словачки. Покрај овие две стандардизирани облици, јазикот има уште неколку дијалекти (погоре во кутијата).

Поврзано

[уреди | уреди извор]