Роџер Марти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Роџер Марти Салвадор (роден на 3 јануари 1991), познат само како Роџер, е шпански фудбалер кој игра за ФК Леванте како напаѓач.

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Роден е во Торент, Валенсија, Роџер дипломирал на локалните Валенсија СП's систем на младинци. Во јануари 2011 година, по мал број на игри со резервите, тој беше на позајмица да ги соседните аматери Burjassot СП.

Роџер го направи своето La Liga деби на 15 јануари 2012, во преземање на местото на Xavi Торес за последните десет минути од 0-3 далеку пораз на Атлетик Bilbao.[1] Четири дена порано тој го постигна својот прв гол со Levante е првиот тим, пребивање вториот во 4-0 домашна победа против АД Alcorcón за домашното првенство (5-2 на агрегатната).[2]

Роџер претрпе уште една повреда на коленотот во 2017 пред-сезона, да бидат маргинализирани за шест месеци.[3] На 29 јуни 2018, тој го продолжи својот договор до 2023.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]