Ромео Травис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ромео Травис

Ромео Тревис ( англиски: Romeo Travis , ИПА: /ˈroʊmioʊ/ [1][2] или /ˈroʊmeɪoʊ/ Акрон, Охајо, 10 декември 1984 година ) е американски кошаркар . Тој играл на позицијата крилен центар и во моментов игра за жариштата на Магнолија . Тој играл како натурализиран кошаркар за македонската репрезентација .

Средно училиште и колеџ[уреди | уреди извор]

Тревис е роден во Акрон, Охајо, каде што присуствуваше. Таму играл со Леброн Jamesејмс, со кого остана добри пријатели. Тој со нив го освоил државното првенство, во просек од 17 бода и 11 скокови. По дипломирањето, тој престојувал во родниот град, играјќи четири години на универзитетот Акрон.[3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој ја започнал својата професионална кариера во Шпанија, играјќи за тимовите Кантрабриа лобос и Сиудад де Уелва. Потоа заминал во Германија каде мина една година на екипите на Ратиофарм Улм и Валтер Тајгер Тајгер . Во 2011 година, тој заминал во Израел и потпишал за Барак Нетања, каде одиграл 28 натпревари во израелската лига и во просек имал 14,5 бода и 7,2 скока. Сезона 2011/12. троши на тимот на Хапоел Гилбоа, Галил, каде испорачува уште подобри игри, во просек од 17,9 бода и 6,6 скока по натпревар. Во август 2012 година потпиша за Задар .[4] За сезоната 2013/14. потпишува договор со Химик . јули 2014 година потпиша едногодишен договор со рускиот тим Красни октомври .

Успеси[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

 • Хапоел Гилбоа Галил :
 • Ле Ман Сарт :
  • Француско првенство (1): 2017/18.
  • Купот на Франција (1): 2016 година.

Сингл[уреди | уреди извор]

 • Највреден играч на финалето на француското првенство (1): 2017/18.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. D. Jones, Cambridge English Pronouncung Dictionary,
 2. J. C. Wells: Longman Pronunciation Dictionary
 3. „Player Profile: Romeo Travis“. gozips.com. Архивирано од изворникот на 7 октомври 2015. Посетено на 12 април 2013.
 4. „Romeo Trevis u Zadru“. kosarka.rs. Архивирано од изворникот на 17 март 2013. Посетено на 12 април 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]