Романшки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Романшки јазик
Романг
Застапен воЏерусу, Романг, Индонезија
Говорници(1,700 во 1991 г.)e18
Јазично семејство
австронезиско
Јазични кодови
ISO 639-3rmm

Романшкиот или романг (Romang/ Roma) е малајско-полинезиски јазик кој го говорат околу 1,700 луѓе (од 1991) во селото Јесусу на островот Романг во Малуку, Индонезија.

Наводи[уреди | уреди извор]