Родни „Џипси“ Смит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Родни „Џипси“ Смит

Родни „Џипси“ Смит МБЕ (31 март 1860 – 4 август 1947) бил британски евангелист кој водел евангелистички кампањи во Соединетите Држави и Велика Британија повеќе од 70 години. Тој бил ран член на Армијата на спасот и современик на Фани Крозби и познаник на Г. Кембел Морган и Х.А. Ајронсајд .

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Споменикот во Епинг Форест што го означува местото на раѓање на Смит

Смит е роден во ромски шатор во шумата Епинг, шест милји североисточно од Лондон. Денес локацијата е означена со голем, комеморативен камен во шумата во близина на Водоводно катче, Вудфорд Грин. Смит не добил никакво образование, а неговото семејство заработувало продавајќи кошеви, лимени садови и штипки за облека. Неговиот татко, Корнелиус (1831-1922) и неговата мајка, Мери (Поли) Велч (c1831-1865), обезбедиле дом кој бил среќен во нивното вардо. Смит бил дете кога неговата мајка починала од сипаници во близина на Балдок во Хертфордшир. Таа е погребана во блискиот двор на црквата Свети Никола во Нортон, сега дел од Лечворт Гарден Сити . Корнелиус Смит подоцна бил погребан со неа. Децата Смит броеле четири девојчиња и две момчиња (Родни бил четврто дете).

Корнелиус Смит влегувал и излегувал од затвор за различни прекршоци. Таму, тој го слушнал евангелието од затворскиот капелан ; подоцна, тој и неговите браќа биле преобратени на состанок на мисијата. Од 1873 година наваму, „Преобратените Цигани“ биле вклучени во бројни евангелистички напори.

Преобраќање[уреди | уреди извор]

На возраст од 16 години, преобраќањето на Смит дошло како резултат на комбинација на различни фактори; Сведокот на неговиот татко, слушањето на Ира Санки како пее и посетата на домот на Џон Буњан во Бедфорд,сето тоа придонело. Се научил да чита и пишува и почнал да се занимава со проповедање. Тој им пеел химни на луѓето што ги запознал и бил познат како „пејачкото циганче“.

На конвенцијата во седиштето на Христијанската мисија (подоцна да стане Армијата на спасот ) во Лондон, Вилијам Бут ги забележал Циганите и го сфатил потенцијалот на младиот Смит. На 25 јуни 1877 година Смит ја прифатил поканата на Бут да биде евангелист со и за мисијата. Шест години (1877–1882) служел на уличните агли и мисијата.

Семејство[уреди | уреди извор]

Тој се оженил на 17 декември 1879 година со Ени Е. Пенок, една од неговите преобратеници. Од овој брак Родни и Ени имале три деца, две момчиња и едно девојче. Албани Родни, најстарата, станала христијанка подоцна во животот и на крајот тргнала по стапките на својот татко и станала евангелист во САД. Олбани беше познат како „Џипси Смит, Џуниор“ и служел како евангелист од 1911 година до неговата смрт на 24 август 1951 година. Трите деца на Албани беа Бети, Џон (Џек) Родни, адвокат и Џорџ Вилбур, презвитеријански свештеник на три цркви, една во Мисури, една во Штутгарт, Арканзас и една во Бетсвил, Мисисипи. Најмладиот син на Родни, Алфред Ханли, станал христијанин на млада возраст и станал Веслејски свештеник во Англија и служел во 11 различни пастории во текот на неговите 43 години во службата. Ханли починал на 11 февруари 1949 година на 67-годишна возраст.

Рода Зила служела со нејзиниот татко во неговата голема јужноафриканска кампања позната како „Мисија на мирот“. Таа на крајот се омажила за банкар по име Џејмс Лин и имала две деца, Родни Џејмс Лин и Зила Лин. Зила Елизабет Лин, внуката на Џипси, работела со покојниот англиски автор Дејвид Лазел, од Ист Лик, во неговиот прв биографски извештај за Џипси Смит со наслов „Џипси Смит, од шумата дојдов“. Исто така, поручникот Чарлс Смит од Ел Дорадо, Арканзас напишал краток биографски извештај за семејството Џипси Смит за Британското евангелско списание, Пламенот (јули-септември 2006 година: том 72 бр. 3).

Армија на спасот[уреди | уреди извор]

„Џипси“ Смит како капетан во Армијата на спасот

Родни и Ени служеле на неколку задачи и виделе дека членството се зголемило на стотици, а потоа на илјада. До јуни 1882 година, дошле големи толпи и работата растела. Нему му било даден златен часовник и околу 5,00 фунти (330,00 фунти во денешно време [1]) ѝ биле подарени на неговата сопруга од срдечните членови на локалните цркви. (Крупот на Армијата на спасот не бил дел од ова бидејќи Смит знаел дека ова е забрането. ) Прифаќањето на овие подароци сè уште се сметало за кршење на правилата и прописите на Армијата на спасот, и поради тоа бил отпуштен од организацијата. Не добил шанса да ги врати подароците. (Од неговата книга „Џипси Смит Неговиот живот и дело“ изгледа како да имал некои тешкотии меѓу него и 2 од синовите на Генерал Бутс, Брамвел и Балингтон, што можеби довело до одлуката што не му дала можност да ги исправи работите..) Ова се случи толку ненадејно што другите евангелисти мораа да се вклучат за да ги преземат неговите проповеднички ангажмани, вклучувајќи го и современиот проповедник Чарлс Кроуи Смит, кој презел два ангажмани во Ханли. Неговите осум задачи со Армијата на спасот донеле 23.000 одлуки, а неговите толпи биле некаде до 1.500.

Евангелистот патува[уреди | уреди извор]

Џипси Смит во Менхетен во 1918 година

Тој патувал многу низ светот на евангелистичките крстоносни војни, привлекувајќи толпи од стотици илјади во текот на неговиот живот. Како што бил зафатен, никогаш не му здосадило да ги посетува ромските логори секогаш кога можел на двете страни на Атлантикот. Џипси никогаш не напишал проповед за проповедни цели. Смит напишал неколку книги и можел да пее исто како што проповедал. Понекогаш ја прекинувал својата проповед и пишувал во песна. Неколку од овие химни што тој ги пеел биле снимени од Колумбија Рекордс. Иако бил методист, министрите од сите конфесии го сакале. Се вели дека никогаш немал средба без преобраќање.

За време на Првата светска војна тој им служел под покровителство на ИМКА на британските трупи во Франција, често посетувајќи ги линиите на фронтот. Како резултат на ова, кралот Џорџ VI го направил член на Редот на Британската империја .

Подоцнежниот живот[уреди | уреди извор]

Сопругата на Џипси Смит, Ени, починала во 1937 година на 79-годишна возраст додека тој бил во Америка. Насловите на насловните страници во 1938 година ја објавиле веста дека 78-годишниот вдовец се омажил за Мери Алис Шо на нејзиниот 27-ми роденден..Втората сопруга на Смит му помагала на состаноците, пеела, работела секретарски работи и подоцна го негувала кога здравјето му откажало.

Погоден од срцев удар, тој починал на кралицата Мери на крстарење во Америка, на 87-годишна возраст. Се проценува дека ова е негов 45-ти премин преку Атлантикот. Неговиот погреб и кремирање биле одржани на 8 август 1947 година во Њујорк. Споменик со плоча бил откриен на 2 јули 1949 година во Мил Плејн, Епинг Форест, Англија, неговото родно место; неговата пепел наводно е закопана под ова.[2]

Извори[уреди | уреди извор]

  • http://www.believersweb.org/view.cfm? ИД=145 „Материјалот содржан во оваа публикација намерно не е заштитен со авторски права. Слободно можете да правите копии за другите“.
  1. „Currency converter: 1270–2017“.
  2. Journal of the Gypsy Lore Society - The Gypsy Lore Society (1953) pg 73

Надворешни врски[уреди | уреди извор]