Родија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Родија (грчки: Ῥοδία) во старогрчката митологија било име на повеќе личности.

Митологија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Carlos Parada, 1997. Genealogical Guide to Greek Mythology Greek Mythology Link: OCEANIDS; List of OCEANIDS, daughters of Oceanus and Tethys
  2. theoi.com: Okeanides
  3. Carlos Parada, 1997. Genealogical Guide to Greek Mythology Greek Mythology Link: DANAIDS; The DANAIDS, their mothers, husbands, and mothers-in-law according to Apollodorus 2.1.5
  4. Greek Myth Index: Musae