Нефела

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нефела во старогрчката митологија била нимфа на облаци. Ја направил Зевс по ликот на Хера од облаци, за да го измами Иксион. Нефела на Иксион му родила непризнаено дете Кентаур, кој ја оплодил магнезиската кобила и станал тако на останатите кентаури.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nephele“. Greek Mythology. Посетено на 30. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)
  2. „Nephele Greek mythology“. Britannica. Посетено на 30. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)