Рифат Хаџиселимовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рифат Хаџиселимовиќ
Рифат Хаџиселимовић
Роден7 јануари 1944
Шипраге, Босна и Херцеговина
ЖивеалиштеСараево
НационалностБиХ
Полињагенетика
УстановиПриродно-математички факултет во Сараево
ОбразованиеПриродно-математички факултет во Сараево
Познат поОсновач на Институтот за генетско инженерство и биотехнологија на Сараевскиот универзитет
Поважни наградиВеселин Маслеша, Шестоаприлска награда на град Сараево
СопружникАмила
ДецаЕнсар и Аида

Рифат Хаџиселимовиќ (Шипраге, 7 јануари 1944) — еден од водечките босанскохерцеговски генетичари, академик. Од 2013 година, по повеќе од 45 години работа, бил избран во звање емеритус и работи како научен советник на Институтот за генетско инженерство и биотехнологија во Сараево.[1][2][3][4]

За дописен член на Академијата на науките и уметностите на Босна и Херцеговина бил избран во 2018 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Организација за храна и земјоделство на Обединетите нации (2003): Статус на земјоделска биотехнологија и биосигурност во одбрани земји на Балканот, Кавказ и Молдавија. ФАО, Служба за управување со издавачката дејност, Одделот за информации, Рим.
  2. Ingeb (2018): Први 30 години Ingeba / 30 години на Ингеб |editor = Институт за генетско инженерство и биотехнологија / Институт за генетско инженерство и биотехнологија, Сараево | isbn = 978-9958-9344-9-0.
  3. http://www.researchgate.net/profile/Rifat_Hadziselimovic
  4. http://www .ingeb.unsa.ba / o_ingebu_uposlenici.html